YAZILAR
"Sevdamdır Hamsiköy"
7 Mayıs 2011 Cumartesi


       Hani her insanın yaşadığı bölgede her fırsatta gitmeye çalıştığı, huzur bulduğu yerler vardır ya. Benim için de Trabzon'da Hamsiköy'ün yeri ayrı. Her mevsim ayrı bir güzel olan Hamsiköy'ün dokusunu yaşamak, orada nefes almak bir sevda benim için.

 

     Tarihi İpek yolu üzerinde yer alan köy Trabzon ili Maçka ilçesi sınırları içersinde bulunuyor. Eskiden İpek yolunu kullanan kervanlar zorlu Zigana geçidini geçmeden burada duraklarmış. Erzurum’dan gelenler de geçidi aştıktan sonra burada dinlenip yollarına devam edermiş. Köyün ismi sanılanın aksine Trabzon’un ve Karadeniz’in en büyük simgesi ve değeri olan hamsiden gelmiyor. Köy beş köyün birleşiminden meydana gelmekte olup buna parelel ismi Farsça “beş köy” anlamında hamse köyden türemiştir.

 

     Köyün nüfusu mübadele öncesinde Rumlar’dan oluşmakta idi. Cumhuriyet sonrası dönemde köye Türkler yerleştirilmiştir. Erzurum Trabzon yolu eskiden bu köyden geçmekte idi ve burası geçmişte olduğu gibi yine önemli bir konaklama merkezi durumunda idi; ancak yeni karayolunun yapılması ile köy içeride kaldı ve çok göç verir duruma geldi. Tarım ve hayvancılık ile geçinen köyde süt ve süt ürünlerinin yeri ayrıdır. Bitki örtüsü çeşitliliğinin çok değer kattığı Hamsiköy sütü ile yapılan sütlacın tadını bir kez tadan bir daha unutamamaktadır. Yeni karayolu üzerinde de Hamsiköy sütlacı servisi yapan işletmeler vardır ama siz değerli dostlara tavsiyem, yeni karayolundan 8 km içeri girerek Hamsiköy’ü ziyeret etmeniz, köye yüksek kesimlerden bakarak, köyün ve doğasının dokusunu keşfetmeniz ve harika sütlacını bizzat köyde yemenizdir. Şimdiden afiyet olsun…

 

Ahmet YAPAN


Etiketler: Hamsiköy Trabzon
Toplam Yorum: 1 - Yorum Oku - Yorum Yaz
/ 1