BİYOGRAFİ

İzmir'de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi, aşığı olduğum bu kentimizde tamamladım. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldum. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme Yönetimi Yüksek Lisansını (MBA) tezimi başarı ile savunarak 2010 yılında tamamladım. 12 Eylül 2015-11 Eylül 2016 tarihleri arasında son derece prestijli bir burs olan Jean Monnet Bursu ve Devletimizin eşsiz desteği ile İngiltere Londra'da "King's College London"'da uluslararası vergi hukuku alanında (LLM) ikinci yüksek lisansımı yaptım. 2005 yılından bu yana kamu görevi ifa ediyorum. Ankara, Aydın, Trabzon, İzmir  ve Manisa illerimizde görev yaptıktan sonra 2020 yılı Ocak ayından bu yana İzmir'de kamu görevime devam etmekteyim. 

   

       Başta çini ve keramik olmak üzere, hat, tezhip, nakış ve halı gibi Türk Tezyini Sanatlarına büyük ilgi duyuyor, bu alanda kitaplar okuyorum. Her biri ayrı bir anlam derinliği taşıyan geleneksel motiflerimiz en önemli ilgi alanlarım arasında. Ayrıca etnografik unsurlar ilgimi çekiyor; geleneksel yaşam, yemek, giyim biçimleri...Mimari dokuyu da yaşamaktan ayrı bir keyif duyuyorum.


Hem ülkemize diğer uygarlıklardan miras antik kentler hem de kendi kültürümüze ait mimari yapılar; geleneksel evlerimiz, camiilerimiz, türbelerimiz, köprülerimiz... ilgi alanlarım arasında. Soyadı gibi genç gezginlerimizden Gürkan GENÇ'in: "....Madem Evliya Çelebi'nin torunları bizleriz. Dünyanın seyyahı da bizler olmalıyız...." sözünü çok beğeniyorum. Bu doğrultuda yeni yerler görmek, farklı kültürleri tanımak kısaca doğayı ve insanı keşfetmek iflah olmaz bir tutkum.

      

       

Fotoğraf ile tanışmam ise eskilere dayanıyor. Çok değerli bir öğretmen olan Ablam Nazan BAŞBUĞ ilk maaşı ile analog bir Kodak marka fotoğraf makinesi hediye etmişti bana. Kompakt bir makine idi. Uzun yıllar bu kıymetli hediye ile çekimler yaptım. Daha sonra dijital devrimi müteakiben sanal dünyada fotoğraf paylaşma sitelerinin giderek yaygınlaşması ile bu siteleri takip etmeye başladım. 2008 yılında "dslr like" olarak tanımlanan Canon Powershot S3 IS ile tanıştım. Manuel ayarlara izin veren bu makinem ile çok sevdiğim çalışmalara imza attım ve Ekim 2010 itibariyle ilk DSLR makinem Nikon D 90'a sahip oldum. Bugün itibariyle çalışmalarımı ağırlıklı olarak bu makinem ile gerçekleştiriyorum. Genelde mimariye özelde de Antik Kentlere duyduğum ilgi fotoğraf yolculuğumda ayrı bir yer teşkil etmektedir benim için. Tabii ki bir doğa aşığı olarak Karadeniz'de yaşamış olmak da büyük bir şans. Fotoğraflarımda Karadeniz'in, İzmir'imin ve ülkemizin diğer güzelliklerini sizlere yansıtabilmek de ayrı bir mutluluk. Ayrıca fırsat buldukça yurt dışından da çektiğim kareleri sizlerle buluşturacağım. Hiç kuşkusuz bu gönülde iz bırakan; kimi zaman yakın bir dostum, kimi zaman Anadolu'nun bir köyünde rastladığım sıcacık yürekler kısaca Anadolu'mun insanı da çalışmalarım arasında özel bir yere sahip.


        Ömrüm vefa gösterdikçe devam edeceğine inandığım fotoğraf yolculuğumda siz değerli fotoğraf dostlarımın görüş ve önerileri daha iyi şeyler başarabilmem için hep önemli bir araç olacak benim için. Bu nedenle değerli görüş ve önerilerinizi paylaşmanız beni ziyadesiyle mutlu edecektir. İlginize şimdiden teşekkür ediyorum. Selam ve sevgilerimle...

 

Ahmet YAPAN