YAZILAR

11 Mayıs 2011 Çarşamba

Hamsinin en önemli ürününü oluşturduğu balıkçılık sektörü hiş kuşkusuz Trabzon ve çevresinin ekonomisinde önemli bir yer teşkil ediyor. Azımsanmayacak kadar balıkçı kardeşimiz, büyüğümüz; kimi büyük, kimi küçük takalarda çalışmak suretiyle geçimlerini sağlıyor. Trabzon ve çevresinde bu nedenle birçok yerde balıkçı barınağı var. Bunlar içinde il merkezinde bulunan Faroz Balıkçı Barınağı köklü tarihi ile ayrı bir yere sahip. Ancak büyük takalar genelde diğer barınaklarda durmakta. Bu büyük takalar senede 2 ya da 3 kere Faroz'a uğrayıp, ikmal yaptıktan sonra "Vira Bismillah" demektedir.


Büyük takaların Faroz'u ziyaretlerinden birinde dostum Adem ARTAN ile beraber Faroz'daydık. Bu azametli teknelerin işlerini tamamlayıp, akşam saatlerinde barınağı terk etmeye başladıklarında gerçekten görülmeye değer sahneler vardı. Bizi ise en çok etkileyen, duygulandıran sevdiklerini Faroz'dan uğurlamaya gelmiş balıkçı ailelerinin görüntüleriydi. Evet şimdi yine ayrılık vaktiydi, yine özlemler saracaktı kimi ocakları, sağ salim vuslat en büyük niyaz olacaktı Mevla'dan. İşte biz bunları düşünür ve hissederken: "Allah yolunuzu açık etsin." diyordu bir Karadeniz kadını, sevdiklerini uğurlarken yanıbaşımızda...O heybetli takalar birer birer Faroz'u terk eylerken bu söz yüreğimizi titretiyordu....

                                                                                                                                                   Ahmet YAPAN
Değerli dostum Adem ARTAN bu fotoğrafımı gördükten sonra bana merhum Bülent ECEVİT'in çok güzel bir şiirini göndermişti. Çok özel duygularla yazılan ve yüreğimde yer eden bu şiiri sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle "takalar toprağın denizde çarpan yüreği" dizesinin anlam derinliği karşısında çok etkilenmiştim.


TAKA

Takalar geçiyor allı yeşilli
Takalar geçiyor dümenleri lâzlı
Takalar geçiyor en nazlı
Yelkenlilerden de güzel

Güvenli sularda işsiz dönenen
Gezi yelkenlerinden çok duyarak denizi
Takalar geçiyor enginlere
Yamalı göğsünü gere gere

Takalar geçiyor yükle yürekle
Takalar geçiyor emekle dolu
Günlük güneşlik kıyılarından kopmuş
Denizlerde Anadolu

Kıyılar kadın olmuş
Açılır gider erkeği
Takalar takalar toprağın
Denizde çarpan yüreği

Bülent ECEVİT
Toplam Yorum: 0 - Yorum Yaz
/ 1